Ile kosztuje zezłomowanie auta?

Ile kosztuje zezłomowanie auta?

Przekazanie samochodu do kasacji często staje się zadaniem przykrym, mającym związek z niechęcią i poczuciem konieczności. Mimo to proces ten może okazać się opłacalny, a wszystko zależy od kilku istotnych elementów. Jeśli czeka Cię złomowanie auta w najbliższej przyszłości, zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Proces złomowania pojazdu – kiedy trzeba to zrobić?
  2. Od czego zależy cena złomowania?
  3. Ile kosztuje zezłomowanie samochodu?
  4. Opłacalność kasacji auta

Proces złomowania pojazdu – kiedy trzeba to zrobić?

Kasacja auta przeprowadzona w punkcie demontażu pojazdów obejmuje kilka etapów. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, musisz znać odpowiedź na pytanie, kiedy powinieneś zdecydować się na kasację auta?

Maszyna, która dawała Ci wiele radości, służyła Ci wiernie przez długie lata, stała się starym, wyeksploatowanym autem, które jest drogie w utrzymaniu i nieopłacalne do naprawy? A może Twój samochód osobowy jest niesprawny po poważnym wypadku lub awarii silnika? Może podróżowanie Twoim wozem stało się niemożliwe, gdyż wpływa niekorzystnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego? W tych wypadkach jedno jest pewne – właśnie nadszedł czas, abyś poważnie zastanowił się nad zezłomowaniem swojego pojazdu.

Przygotowanie do kasacji wymaga od Ciebie zebrania pewnych dokumentów takich jak dowód rejestracyjny, a w przypadku niezarejestrowania pojazdu na siebie dokument potwierdzający zakup, czyli umowy kupna-sprzedaży/faktura lub darowiznę.  Przy wystawianiu dokumentów musisz także potwierdzić swoją tożsamość poprzez okazanie dowodu osobistego lub e-dowodu. Na podstawie okazanych wyżej papierów wystawimy zaświadczenie do wydziału komunikacji, które jest niezbędne do wyrejestrowania pojazdu, a także zakończenia polisy ubezpieczeniowej, z której możemy odzyskać nadpłaconą składkę.

Od czego zależy cena złomowania?

Od czego zależy cena złomowania? Czy jest ono opłacalne? Jakie czynniki mają wpływ na koszt takiego procesu?

Obecnie właściciel samochodu nie ponosi żadnych kosztów kasacji samochodu. Dzięki zmianom w prawie złomowanie samochodu nie wiąże się już z dodatkowymi opłatami. Od 2015 roku, kiedy to rząd zniósł tzw. opłatę recyklingową, podstawowy koszt złomowania pojazdów znacznie się zmniejszył. W praktyce oznacza to, że takie rozwiązanie jest bardziej opłacalne dla właścicieli aut, a także jest szansą na zarobek.

Cena złomowania zależy również od typu pojazdu, który zostanie zniszczony. Pierwszy z nich to pojazd kompletny, czyli taki, który waży co najmniej 90% masy pojazdu wpisanej do dowodu rejestracyjnego. W takim przypadku cena za złomowanie będzie obliczana według cennika skupu i mnożona za każdy kilogram masy pojazdu.

Drugi typ to samochód rozebrany, gdyż również taki może być sprzedany do stacji demontażu. Wówczas finalna cena jest pomniejszana o dodatkową opłatę, jaką nalicza skup złomu właścicielowi wozu za brakujące kilogramy w masie pojazdu. Kasacja wozów rozebranych może być polecana w przypadku nowszych samochodów, których niektóre części (np. silniki, przednie szyby ogrzewane, elementy miedziane) są sprzedawane oddzielnie, co przynosi większy zysk.

Bez względu na to, czy zamierzasz zezłomować swój pojazd w całości, czy w częściach, zawsze istnieje możliwość negocjacji ceny. W przypadku nowszych modeli aut i takich, które są znane ze swojej renomy, cennik złomowania jest ustalany indywidualnie.

Ile kosztuje zezłomowanie samochodu?

Wartościowy złom – takie wyrażenie zwykle wprowadza zamieszanie, a jednak jest ono często spotykane szczególnie w kontekście samochodów, które nie mogą już dłużej spełniać swojej funkcji. Zatem, na co musisz się przygotować, a dokładniej – ile kosztuje zezłomowanie samochodu?

W przypadku pojazdów osobowych cena za kilogram masy zmienia się najczęściej co miesiąc, ponieważ jest to uzależnione od kursów ceny złomu. Ceny za kilogram złomowanego pojazdu kształtują się w przedziale 0,70-1,20 zł za kilogram. Oprócz tego na cenę wpływa posiadanie akumulatora, katalizatora oraz rodzaju felg. W przypadku felg aluminiowych jest dopłata.

Na to, ile kosztuje zezłomowanie auta, wpływa również lokalizacja stacji demontażu pojazdów. W zależności od regionu ceny mogą różnić się nawet o kilka procent. Związane są z tym koszty paliwa, kierowcy, a także amortyzacji autolawety. 

Jako Złomujgrata.pl zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy przedstawią Ci nasz aktualny cennik. Dla nas każdy przypadek jest inny i podchodzimy do klienta indywidualnie, oferując profesjonalne doradztwo i pomoc na każdym kroku!

Opłacalność kasacji auta

Większość właścicieli starych lub uszkodzonych samochodów zastanawia się, ile kosztuje zezłomowanie samochodu i czy opłaca się to zrobić. Dążenie do maksymalizacji zysków jest naturalne i zrozumiałe, jednak z drugiej strony często nie zdajesz sobie sprawy z licznych korzyści, które płyną z decyzji o kasacji auta.

Koszty utrzymania starego samochodu mogą być znaczne. Częste naprawy, wyższe zużycie paliwa i wysokie koszty ubezpieczenia to wszystko wpływa na wzrost Twoich wydatków. Jeśli wiesz, że koszt naprawy będzie wyższy niż wartość samego pojazdu, to najprawdopodobniej najlepszym rozwiązaniem będzie złomowanie.

Być może wydaje Ci się, że Twój samochód jest już bezwartościowy, ale to nieprawda. Każde auto ma swoją wartość złomową. Firmy zajmujące się skupem złomu płacą za pojazdy wg aktualnych cen złomu, które zależą od wagi samochodu. 

Zdecyduj się na złomowanie auta w Złomujgrata.pl! Zadbamy o to, aby ten proces był dla Ciebie opłacalny!