Co warto wyjąć z auta przed złomowaniem?

Co warto wyjąć z auta przed złomowaniem?

Złomowanie pojazdu, choć często wymuszone jest kosztami napraw czy problemami technicznymi, niesie ze sobą wiele pytań. Jedno z nich brzmi – co warto wyjąć z auta przed złomowaniem? Czy są w nim takie elementy, które mają jeszcze jakąś wartość? Może warto je odsprzedać? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Dlaczego ludzie decydują się na złomowanie aut?
  2. Unikaj błędów, czyli co musisz wiedzieć przed kasacją pojazdu?
  3. Co warto wyjąć z auta przed złomowaniem? Lista części
  4. Wybierz profesjonalny skup pojazdów

Dlaczego ludzie decydują się na złomowanie aut?

Decyzja o złomowaniu samochodu zazwyczaj nie przychodzi łatwo. Łączy się z sentymentem, wspomnieniami i historiami związanymi z autem i zarówno z codziennymi drobnymi dojazdami, jak i z długimi trasami wakacyjnymi. Jednak czasem to konieczność, na którą wpływa wiele czynników. Być może pojazd odmówił posłuszeństwa i nie jest już bezpieczny dla użytku? A może emituje zbyt dużo spalin i wpływa negatywnie na środowisko? To tylko niektóre z przyczyn, dla których ludzie decydują się na złomowanie aut.

Niezależnie od powodu warto pamiętać o ważnym aspekcie. Kasacja pojazdu jest dobra dla środowiska. Stary i niesprawny samochód jest źródłem zanieczyszczeń, a jego złomowanie umożliwia odzyskanie wielu cennych surowców. Decyzja o kasacji samochodu to decyzja świadoma, odpowiedzialna i ekologiczna. I tu dochodzimy do istoty sprawy – co warto wyjąć z auta przed złomowaniem? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, by cały proces przebiegł gładko i profesjonalnie!

Unikaj błędów, czyli co musisz wiedzieć przed kasacją pojazdu?

Chociaż porzucony pojazd na złomowisku może wydawać się bezwartościowy, pewne elementy, które się w nim znajdują, mogą być nadal zdatne do użycia. Może się przecież zdarzyć, że przyda Ci się zapasowy element do innego pojazdu. Ponadto poprzez odsprzedaż sprawnych części, przyczyniasz się do ograniczenia zużycia surowców.

Istotne jest jednak, aby pamiętać o jednej ważnej kwestii. W świetle przepisów pojazd oddany na złom musi być pojazdem kompletnym. Oznacza to, że jego faktyczna waga w dniu kasacji nie może być mniejsza niż 90% masy określonej w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli różnica ta jest większa, skup złomu nakłada dodatkową opłatę. Koszt ten może wynieść kilka do kilkunastu złotych za każdy brakujący kilogram, co może zwiększyć całkowity koszt złomowania.

Jednak zgodnie z przepisami istnieje możliwość zabrania z pojazdu przedmiotów, które nie stanowią więcej niż 10% jego pierwotnej masy. Dla typowego auta osobowego o wadze 1,5 tony to przecież 150 kg! Pytanie brzmi, co warto wykręcić przed złomowaniem z samochodu, aby nie przekroczyć tego limitu, a jednocześnie był on nadal uznany za kompletny?

Co warto wyjąć z auta przed złomowaniem? Lista części

Elementy, które warto wymontować z pojazdu to na pewno części o relatywnie niskiej wadze. Można je bezpiecznie usunąć z auta bez ryzyka przekroczenia dopuszczalnej różnicy wagi. Zatem co warto wyjąć z auta przed złomowaniem?

Znaczna większość elementów wyposażenia wnętrza samochodu wyprodukowane jest z lekkich materiałów jak plastik czy guma. Części te takie jak obudowy lamp, panele sterowania, zegary czy radio samochodowe mogą zostać wymontowane bez istotnego wpływu na masę pojazdu. W przypadku, gdy Twój samochód był stosunkowo nowy, z pewnością szybko sprzedasz je np. na portalach aukcyjnych.

Warto rozważyć także demontaż niektórych szyb. Wymontowanie wszystkich mogłoby wpłynąć na masę pojazdu, lecz parę szyb bocznych lub tylną/przednią szybę można bez problemu usunąć. Warto zrobić to wtedy, gdy części te są unikatowe lub pożądane jak np. ogrzewane szyby przednie.

Dla niektórych modeli aut części elektryczne i elektroniczne mogą mieć znaczną wartość.  Ich waga jest na ogół niewielka, a to pozwala na bezpieczny demontaż. Jednak przed rozpoczęciem tego procesu, upewnij się, że twoje auto jest już gotowe do transportu, ponieważ czasem wymontowanie tych elementów może utrudnić lub uniemożliwić uruchomienie pojazdu.

W samochodzie znajdują się również różne dodatkowe elementy np. trójkąt ostrzegawczy, lewarek, gaśnica, uchwyty na napoje. Ich zabranie także nie ma zazwyczaj wpływu na ogólną wagę auta.

Często właściciele samochodów zastanawiają się nad demontażem takich części jak silnik, skrzynia biegów czy elementy karoserii, które są zarówno dość ciężkie, jak i mogą mieć znaczną wartość. Wówczas należy przekalkulować czy bardziej opłaca się wyjąć je z auta i sprzedać, otrzymując mniejszą kwotę za brak wszystkich części pojazdu czy jednak zostawić je i dostać najatrakcyjniejszą kwotę.

Wybierz profesjonalny skup pojazdów

Pomoc fachowców przy złomowaniu samochodu jest nieoceniona. Dlaczego? Przede wszystkim pracownicy profesjonalnego skupu aut znają wszelkie przepisy i procedury, co zdecydowanie ułatwia i usprawnia cały proces. Dodatkowo mogą Ci doradzić, co warto wyjąć z auta przed złomowaniem. Chodzi tutaj zarówno o wartościowe części, które mogą przynieść zarobek, jak i o te, których demontaż może być zbyt kosztowny lub niebezpieczny.

Takim przedsiębiorstwem jest stacja demontażu pojazdów Złomujgrata.pl. Przeprowadzamy legalne złomowanie aut i wydajemy dokumenty potwierdzające kasację, dzięki którym możliwe jest wyrejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji.

Dodatkowo oferujemy odbiór samochodu z dowolnego miejsca, co jest dla Ciebie dużym ułatwieniem szczególnie w sytuacji, gdy auto nie jest już w stanie ruszyć. Nie wahaj się i skorzystaj z usług fachowców!